  • image of Fixed Inductors>CM45325R6KSB
  • Part number CM45325R6KSB
    Product classification Fixed Inductors
    description WOUND CHIP INDUCTOR,4532, 5.60UH
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 300
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrABC Taiwan Electronics Corp.
    SeriesCM4532-S
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingUnshielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)1.1Ohm Max
    Q @ Freq50 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant50MHz
    Material - CoreFerrite
    Inductance Frequency - Test7.96 MHz
    Supplier Device Package1812
    Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
    Inductance5.6 µH
    Current Rating (Amps)300 mA