specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CLIFF |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | White |
| Voltage Rating | 48V |
| Type | Miniature |
| Material - Body | Brass |
| Termination | Threaded |
| Plating - Body | Nickel |
| Termination Thread | M4 |
| Head Style | Fluted |
| Material - Insulation | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Cross Hole Diameter | 0.177" (4.50mm) |
| Head Size | 0.496" OD x 0.591" L (12.60mm x 15.00mm) |
| Nut Material | Brass |
| Nut Plating | Nickel |
| Current Rating (Amps) | 15 A |