  • image of Through Hole Resistors>CF1W20KJT
  • Part number CF1W20KJT
    Product classification Through Hole Resistors
    description RES 20K OHM 5% 1W AXIAL
    encapsulation Tape & Box (TB)
    quantity 600
    TYPEDESCRIPTION
    MfrLumimax Optoelectronics Technology
    SeriesCF
    PackageTape & Box (TB)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)1W
    Tolerance±5%
    Package / CaseAxial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C
    Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
    CompositionCarbon Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Resistance20 kOhms