  • image of Through Hole Resistors>CF1/4W56KJT
  • Part number CF1/4W56KJT
    Product classification Through Hole Resistors
    description RES 56K OHM 5% 1/4W AXIAL
    encapsulation Tape & Box (TB)
    quantity 900
    TYPEDESCRIPTION
    MfrLumimax Optoelectronics Technology
    SeriesCF
    PackageTape & Box (TB)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Tolerance±5%
    Package / CaseAxial
    Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
    Size / Dimension0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
    CompositionCarbon Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Resistance56 kOhms