  • image of Through Hole Resistors>CF1/2W15RJT
  • Part number CF1/2W15RJT
    Product classification Through Hole Resistors
    description RES 15 OHM 5% 1/2W AXIAL
    encapsulation Tape & Box (TB)
    quantity 700
    TYPEDESCRIPTION
    MfrLumimax Optoelectronics Technology
    SeriesCF
    PackageTape & Box (TB)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Tolerance±5%
    Package / CaseAxial
    Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
    Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
    CompositionCarbon Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Resistance15 Ohms