  • image of Ceramic Capacitors>CDR02BP221BJWSAT
  • Part number CDR02BP221BJWSAT
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 220PF 100V BP 1805
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    price
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVishay / Vitramon
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR02
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Package / Case1805 (4512 Metric)
    Temperature CoefficientBP
    Size / Dimension0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsHigh Reliability
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Failure RateS (0.001%)
    Capacitance220 pF