specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | Richco, CBS-TM |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | 6-32 Thread |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Material | Nylon |
| Length - Overall | 1.327" (33.70mm) |
| Between Board Height | 0.625" (15.88mm) 5/8" |
| Holding Type | Snap Lock |
| Support Hole Diameter | 0.157" (3.99mm) |
| Support Panel Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |