specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | Richco, CBS-TF |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | 6-32 Thread |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Material | Nylon |
| Length - Overall | 1.276" (32.40mm) |
| Between Board Height | 0.875" (22.23mm) 7/8" |
| Holding Type | Snap Fit |
| Support Hole Diameter | 0.156" (3.96mm) 5/32" |
| Support Panel Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |