  • image of Thermostats - Mechanical>CAP-120-428
  • Part number CAP-120-428
    Product classification Thermostats - Mechanical
    description BULB AND CAPILLARY THERMOSTAT
    encapsulation Bulk
    quantity 207
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSelco Products
    SeriesCAP
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±46°F (±8°C)
    Package / CaseModule
    Mounting TypeChassis Mount
    CircuitSPST-NC
    Termination StyleQuick Connect
    Switching Temperature428°F (220°C)
    Current Rating - AC2.9A (240V), 5A (120V), 20A (120V), 20A (240V)