  • image of Single Zener Diodes>BZT52C5V1S
  • Part number BZT52C5V1S
    Product classification Single Zener Diodes
    description DIODE, ZENER, 0.5W, 5.1V, SOD-32
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 3625
    TYPEDESCRIPTION
    MfrGood Ark Semiconductor
    SeriesBZT52CxxxS
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±5.88%
    Package / CaseSC-76, SOD-323
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1 V
    Impedance (Max) (Zzt)60 Ohms
    Supplier Device PackageSOD-323
    Power - Max500 mW
    Current - Reverse Leakage @ Vr2 µA @ 2 V