  • image of Single Zener Diodes>BZD27C8V2P RVG
  • Part number BZD27C8V2P RVG
    Product classification Single Zener Diodes
    description DIODE ZENER 8.2V 1W SUB SMA
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrTSC (Taiwan Semiconductor)
    Series-
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusOBSOLETE
    Tolerance±5%
    Package / CaseDO-219AB
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2 V
    Impedance (Max) (Zzt)2 Ohms
    Supplier Device PackageSub SMA
    Power - Max1 W
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2 V @ 200 mA
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 3 V