  • image of Aluminum Electrolytic Capacitors>BMVK500ADA3R3ME60G
  • Part number BMVK500ADA3R3ME60G
    Product classification Aluminum Electrolytic Capacitors
    description CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrUnited Chemi-Con
    SeriesAlchip™- MVK-BP
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    PolarizationBi-Polar
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
    Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
    Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
    Capacitance3.3 µF
    Voltage - Rated50 V
    Ripple Current @ Low Frequency13 mA @ 120 Hz