specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Electroswitch |
| Series | B |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC/DC) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-On |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Termination Style | Quick Connect - 0.062" (1.5mm) |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Approval Agency | CSA, UL |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 15.24mm x 12.70mm |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Actuator Marking | No Marking |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |