  • image of Current Sensors>ASR-11-1200A:333MV
  • Part number ASR-11-1200A:333MV
    Product classification Current Sensors
    description 11" COIL 1200A:333MV 3PH INTGRTR
    encapsulation Bag
    quantity 208
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrAim Dynamics
    SeriesASR-400MV
    PackageBag
    Product StatusACTIVE
    OutputRatiometric, 0V ~ 0.333V
    Frequency25Hz ~ 100kHz
    Accuracy±1%
    Operating Temperature-20°C ~ 80°C
    Voltage - Supply9V ~ 36V
    Sensor TypeRogowski Coil
    For MeasuringAC
    Current - Sensing1200A