  • image of Aluminum - Polymer Capacitors>APXN160ARA331MJ80G
  • Part number APXN160ARA331MJ80G
    Product classification Aluminum - Polymer Capacitors
    description CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 1106
    TYPEDESCRIPTION
    MfrUnited Chemi-Con
    SeriesNPCAP™-PXN
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    TypePolymer
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    ApplicationsAutomotive
    RatingsAEC-Q200
    ESR (Equivalent Series Resistance)25mOhm
    Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
    Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
    Capacitance330 µF
    Voltage - Rated16 V
    Ripple Current @ Low Frequency170 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.4 A @ 100 kHz