  • image of Fixed Inductors>AMPI0640ED2R2MT
  • Part number AMPI0640ED2R2MT
    Product classification Fixed Inductors
    description SMD POWER INDUCTORS 0640 2.2UH 2
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 1188
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrArlitech Electronic Corp.
    SeriesAMPI_ED
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case2628 (6671 Metric)
    Size / Dimension0.260" Dia x 0.280" L (6.60mm x 7.10mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)10mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)11A
    Material - CoreIron Alloy
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Supplier Device Package2628
    Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
    Inductance2.2 µH
    Current Rating (Amps)9 A