  • image of Fixed Inductors>AMPI0630ED3R3MT
  • Part number AMPI0630ED3R3MT
    Product classification Fixed Inductors
    description SMD POWER INDUCTORS 0630 3.3UH 2
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 583
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrArlitech Electronic Corp.
    SeriesAMPI_ED
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingUnshielded
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)22mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)9.5A
    Material - CoreMetal
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
    Inductance3.3 µH
    Current Rating (Amps)6.5 A