  • image of Ceramic Capacitors>AC1206JRNPOBBN681
  • Part number AC1206JRNPOBBN681
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 680PF 500V C0G/NPO 1206
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrYAGEO
    SeriesAC
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated500V
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsAutomotive
    RatingsAEC-Q200
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Capacitance680 pF