  • image of Ceramic Capacitors>AC0402FRNPO9BN100
  • Part number AC0402FRNPO9BN100
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 10PF 50V C0G/NPO 0402
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 7480
    TYPEDESCRIPTION
    MfrYAGEO
    SeriesAC
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsAutomotive
    RatingsAEC-Q200
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Capacitance10 pF