  • image of RF Shields>80-CBSA-1.75X3.5X0.8
  • Part number 80-CBSA-1.75X3.5X0.8
    Product classification RF Shields
    description RF SHIELD 1.75" X 3.5" SMD
    encapsulation Bulk
    quantity 200
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrLeader Tech Inc.
    Series80-CBS
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Mounting TypeSurface Mount
    TypeShield, 2-Piece
    Length - Overall3.500" (88.90mm)
    VentilationNon-Vented
    Width - Overall1.750" (44.45mm)
    Height - Overall0.800" (20.32mm)