specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nuventix (BOYD) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Polyphenylene Sulfide, Glass Filled |
| Length - Below Head | 0.031" (0.79mm) 1/32" |
| Diameter - Outside | 0.280" (7.11mm) |
| Diameter - Inside | 0.118" (3.00mm) |
| Thickness - Overall | 0.047" (1.19mm) 3/64" |
| Diameter - Shoulder | 0.145" (3.68mm) |