specifications
PDF(1)
PDF(2)
PDF(3)
PDF(4)
PDF(5)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Keystone Electronics Corp. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Nylon |
| Thread/Screw/Hole Size | #2 |
| Length - Below Head | 0.025" (0.64mm) |
| Diameter - Outside | 0.260" (6.60mm) |
| Diameter - Inside | 0.095" (2.41mm) |
| Thickness - Overall | 0.055" (1.40mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.154" (3.90mm) |