specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, PR |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Requires Installation Tool |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Hole Diameter | 0.187" (4.75mm) 3/16" |
| Type | Push Rivet |
| Head Height | 0.075" (1.91mm) |
| Head Diameter | 0.437" (11.10mm) 7/16" |
| Rivet Length | 0.295" (7.49mm) |
| Grip Range | 0.062" ~ 0.187" (1.58mm ~ 4.75mm) |