  • image of Ceramic Capacitors>500SHL0R4BSE
  • Part number 500SHL0R4BSE
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 0.4PF 50V C0G/NP0 0402
    encapsulation Bulk
    quantity 10200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrEXXELIA
    SeriesSH
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±0.1pF
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Voltage - Rated50V
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Thickness (Max)0.020" (0.51mm)
    Capacitance0.4 pF