specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RAF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female, Female |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Hex Standoff |
| Length - Overall | 4.000" (101.60mm) |
| Between Board Height | 4.000" (101.60mm) |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Screw, Thread Size | #6-32 |