  • image of Rotary Potentiometers, Rheostats>45-2P02.2E10.000
  • Part number 45-2P02.2E10.000
    Product classification Rotary Potentiometers, Rheostats
    description POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
    encapsulation Bulk
    quantity 200
    price
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    PDF(4)
    PDF(5)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrEAO
    Series45
    PackageBulk
    Product StatusOBSOLETE
    Resistance (Ohms)10k
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Adjustment TypeTop Adjustment
    Mounting TypePanel Mount
    Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate
    Actuator Length0.764" (19.40mm)