  • image of Film Capacitors>405K100CB4G
  • Part number 405K100CB4G
    Product classification Film Capacitors
    description MLP CAPACITOR 4UF 100V SMD
    encapsulation Tube
    quantity 2200
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrQuantic Paktron
    SeriesCapstick®
    PackageTube
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesLow ESR, High Temperature
    Package / Case6-SMD, Gull Wing
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsEMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    TerminationGull Wing
    Dielectric MaterialPolyester, Metallized
    Voltage Rating - AC80V
    Voltage Rating - DC100V
    Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
    Capacitance4 µF
    ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhms
    Size / Dimension0.449" L x 0.500" W (11.40mm x 12.70mm)