specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Phoenix Contact |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Plastic |
| Hole Diameter | 0.158" (4.01mm) |
| Type | Push Rivet |
| Head Height | 0.059" (1.50mm) |
| Head Diameter | 0.256" (6.50mm) |
| Rivet Length | 0.311" (7.90mm) |
| Grip Range | 0.059" ~ 0.236" (1.50mm ~ 5.99mm) |