specifications
PDF(1)
PDF(2)
PDF(3)
PDF(4)
PDF(5)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Keystone Electronics Corp. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Fibre |
| Thread/Screw/Hole Size | #10 |
| Length - Below Head | 0.031" (0.79mm) 1/32" |
| Diameter - Outside | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Diameter - Inside | 0.196" (4.98mm) |
| Thickness - Overall | 0.093" (2.36mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.240" (6.10mm) |