specifications
PDF(1)
PDF(2)
PDF(3)
PDF(4)
PDF(5)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Keystone Electronics Corp. |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Nylon |
| Thread/Screw/Hole Size | #10 |
| Length - Below Head | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Diameter - Outside | 0.399" (10.13mm) |
| Diameter - Inside | 0.200" (5.08mm) |
| Thickness - Overall | 0.563" (14.30mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.260" (6.60mm) |