specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RAF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female, Female |
| Material | Brass |
| Type | Round Standoff |
| Length - Overall | 0.480" (12.19mm) |
| Between Board Height | 0.375" (9.53mm) 3/8" |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Screw, Thread Size | #6-32 |