specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RAF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female, Swage |
| Color | Clear |
| Material | Steel |
| Type | Round Standoff |
| Length - Overall | 0.325" (8.26mm) |
| Plating | Chromate, Zinc |
| Between Board Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Diameter - Outside | 0.188" (4.76mm) |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Screw, Thread Size | #2-56 |