  • image of Tantalum Capacitors>298D156X06R3M2T
  • Part number 298D156X06R3M2T
    Product classification Tantalum Capacitors
    description CAP TANT 15UF 20% 6.3V 0603
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVishay / Sprague
    SeriesMICROTAN®, 298D
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    FeaturesGeneral Purpose
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    TypeMolded
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)7Ohm
    Manufacturer Size CodeM
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Capacitance15 µF
    Voltage - Rated6.3 V