specifications
PDF(1)
PDF(2)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Grayhill, Inc. |
| Series | 29 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Black |
| Voltage Rating | 120V |
| Type | Standard |
| Material - Body | Brass |
| Termination | Threaded and Turret |
| Plating - Body | Nickel |
| Head Style | Smooth, Spring Loaded |
| Head Size | 0.250" OD (6.35mm) |
| Nut Material | Brass |
| Nut Plating | Nickel |
| Current Rating (Amps) | 20 A |