specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Hole Diameter | 0.187" (4.75mm) 3/16" |
| Type | Barbed Fastener |
| Head Height | 0.067" (1.70mm) |
| Head Diameter | 0.492" (12.50mm) |
| Rivet Length | 0.680" (17.27mm) |
| Grip Range | 0.030" ~ 0.512" (0.76mm ~ 13.01mm) |