specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, QB |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Hole Diameter | 0.281" (7.14mm) 9/32" |
| Type | Barbed Fastener (2 Piece) |
| Head Diameter | 1.000" (25.40mm) 1" |
| Rivet Length | 0.343" (8.71mm) |
| Grip Range | 0.346" ~ 0.500" (8.79mm ~ 12.70mm) |