specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, PIF |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Hole Diameter | 0.285" (7.24mm) |
| Type | Snap Lock Pin |
| Head Height | 0.064" (1.63mm) |
| Head Diameter | 0.680" (17.27mm) |
| Rivet Diameter | 0.347" (8.81mm) |
| Rivet Length | 0.409" (10.39mm) |
| Grip Range | 0.154" (3.91mm) |