specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, PIF |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Hole Diameter | 0.115" (2.92mm) |
| Type | Snap Lock Pin |
| Head Height | 0.029" (0.74mm) |
| Head Diameter | 0.203" (5.16mm) 14/69" |
| Rivet Diameter | 0.140" (3.56mm) |
| Rivet Length | 0.291" (7.39mm) |
| Grip Range | 0.156" (3.96mm) 5/32" |