specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, PIF |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Hole Diameter | 0.245" (6.22mm) |
| Type | Snap Lock Pin |
| Head Height | 0.133" (3.38mm) |
| Head Diameter | 0.594" (15.08mm) 19/32" |
| Rivet Diameter | 0.295" (7.49mm) |
| Rivet Length | 0.552" (14.02mm) |
| Grip Range | 0.365" (9.27mm) |