specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MP |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Mounting Type | Snap Lock |
| Material | Nylon |
| Length - Overall | 0.717" (18.21mm) |
| Between Board Height | 0.437" (11.10mm) |
| Holding Type | Snap Lock |
| Mounting Hole Diameter | 0.156" (3.96mm) 5/32" |
| Mounting Panel Thickness | 0.063" (1.59mm) |
| Support Hole Diameter | 0.156" (3.96mm) |
| Support Panel Thickness | 0.063" (1.59mm) |