specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MMP |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Mounting Type | Snap Lock |
| Material | Nylon |
| Between Board Height | 0.394" (10.00mm) |
| Holding Type | Snap Lock |
| Mounting Hole Diameter | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Panel Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Support Hole Diameter | 0.098" (2.49mm) |
| Support Panel Thickness | 0.062" (1.58mm) 1/16" |