specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Nylon |
| Hole Diameter | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Type | Snap Lock Pin |
| Head Height | 0.080" (2.03mm) |
| Head Diameter | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Rivet Length | 0.375" (9.53mm) 3/8" |
| Grip Range | 0.020" ~ 0.109" (0.51mm ~ 2.77mm) |