specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, AC |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Type | Mounting Button |
| Head Height | 0.110" (2.79mm) |
| Head Diameter | 0.300" (7.62mm) |
| Rivet Length | 0.400" (10.16mm) |
| Grip Range | 0.032" ~ 0.125" (0.81mm ~ 3.18mm) |