specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Acetal |
| Type | Push Rivet |
| Head Height | 0.058" (1.47mm) |
| Head Diameter | 0.143" (3.63mm) |
| Rivet Diameter | 0.085" (2.16mm) |
| Rivet Length | 0.250" (6.35mm) 1/4" |