  • image of Ceramic Capacitors>251SHS3R9BSE
  • Part number 251SHS3R9BSE
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 3.9PF 250V C0G/NP0 0603
    encapsulation Bulk
    quantity 4200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrEXXELIA
    SeriesSH
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±0.1pF
    FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
    Voltage - Rated250V
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Capacitance3.9 pF