specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RAF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female, Swage |
| Material | Brass |
| Type | Round Spacer |
| Length - Overall | 0.418" (10.61mm) |
| Plating | Nickel |
| Between Board Height | 0.313" (7.94mm) |
| Diameter - Outside | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Diameter - Inside | 0.115" (2.92mm) |
| Threaded/Unthreaded | Unthreaded |