specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, SW |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Nylon |
| Diameter - Outside | 0.625" (15.88mm) 5/8" |
| Diameter - Inside | 0.378" (9.60mm) |
| Thickness - Overall | 0.031" (0.79mm) |