specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | MicroPlastics, SW |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Nylon |
| Length - Below Head | 0.040" (1.02mm) |
| Diameter - Outside | 0.234" (5.94mm) |
| Diameter - Inside | 0.105" (2.67mm) |
| Thickness - Overall | 0.046" (1.17mm) |