  • image of Film Capacitors>106K100CB4G-FS
  • Part number 106K100CB4G-FS
    Product classification Film Capacitors
    description CAPACITOR MLP 10UF 100V SMD
    encapsulation Tube
    quantity 912
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrQuantic Paktron
    SeriesCapstick®
    PackageTube
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesLow ESR, High Temperature
    Package / Case14-SMD, Gull Wing
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsEMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    TerminationGull Wing
    Dielectric MaterialPolyester, Metallized
    Voltage Rating - AC80V
    Voltage Rating - DC100V
    Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
    Capacitance10 µF
    ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhms
    Size / Dimension0.996" L x 0.500" W (25.30mm x 12.70mm)