specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RAF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Gender | Female, Swage |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Round Spacer |
| Length - Overall | 0.438" (11.11mm) |
| Plating | Passivated |
| Between Board Height | 0.438" (11.11mm) |
| Diameter - Outside | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Diameter - Inside | 0.295" (7.49mm) |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Screw, Thread Size | 1/4"-20 |